úterý 27. září 2011

Rymice - doškové stavby

Přijeli nás opět po roce navštívit dobří známí z okolí Prahy a vydařilo se krásné podzimní počasí. Po roce jsme si měli co povídat, kamarád Michal mi významně pomohl při jedné stavební akci a také jsme s dozrálým švestkovým kvasem navštívili pálenici. A byli jsme se podívat i v blízkých Rymicích na malý skanzen staveb s doškovými střechami a větrný mlýn.

Několik podzimních fotek je možno nahlédnout zde

Kaštan - jírovec

Jírovec, neboli kaštan je strom na který jsme ve své okolí zvyklí a který nám dokáže i pomoci při různých nemocech. Například při hemeroidech a křečových žilách. Sám je ale téměř bezmocný proti klíněnce jírovcovité, která zaviňuje předčasné zavadnutí listů a tím mu škodí.

Jeden takový případ je možné vidět v holešovském zámeckém parku. Oschlé listy, holé větve, na nich dozrálé kaštany (s údajně magickou mocí) a mezi nimi čerstvé listy a dokonce květy (v druhé polovině září). Působí to na mně snahou toho zuboženého stromu se zachránit.


neděle 11. září 2011

Kapr z udírny

Náš zeť a jeho syn jsou náruživí rybáři. Mají k rybaření především sportovní přístup a dodržují zásadu "chyť a pusť". Přesto ale nějakou rybu donesou i domů a často pamatují i na nás. My jsme za to vděční, protože ryby se u nás jedí na mnoho způsobů. Na fotce je kapr tak, jak vypadal, když jsem ho "osvobodil" z tepla a kouře udírny.


A jak na to?

Nejdříve oddělit hlavu, ocas a ploutve. Rozpůlit a pak nešetřit citrónem. Před uzením byl dva dny v ledničce v láku. Jeho ingredience mohou být různé podle chuti těch, kteří ho budou konzumovat. Nám se osvědčila voda, sůl, rozmačkaný česnek, lžíce koření (celý pepř, bobkový list, nové koření, tymián, rozmarýn, kmín), cibule a na kostičky nakrájený celer a petržel. Lák povařit a kapra v láku párkrát přeložit.

Maso dávám do nahřáté udírny a teplotu udržuji kolem 70 stupňů. Pokud začnu uzení ráno v osm, tak kolem jedné to může být jedlé (a výtečné) na stole.

Doporučuji pročíst tuto diskusi. Byl jsem se tam také poučit.

pátek 2. září 2011

Rakytník řešetlákový

V končícím létu se přihlásila další sklizeň, tentokrát rakytníku. Velké, asi dva metry vysoké keře jsou v zahradě mimo plodů i okrasnou záležitostí.


K charakteristice jeho plodů použiji jednu větu z Wikipedie: "Rakytník posiluje imunitní systém, zvyšuje odolnost proti stresu, podporuje detoxikaci a působí proti bakteriím a virům!"  Letos keře rodí poprvé a tak jsme nejdříve vyrobili sirup, který - zase podle Wikipedie - obsahuje až dvacetkrát více vitamínu C než pomeranče. Následovat budou další formy zpracování, např. džem, olej. Dužnina zbylá po vylisování plodů se suší a používá k přípravě čaje. Celková charakteristika: maximálně přínosná rostlina pro lidské zdraví.

Kdyby ovšem nebylo toho trhání. Plody na rostlině drží a drží a větvičky jsou navíc ostnaté. Doposud jsem si myslel, že nejhorší je sklízet třešně. Teď je u mě na prvním místě rakytník!